,,Czy wiesz co jesz?'' to temat tegorocznego projektu edukacyjnego uczniów klasy II gimnazjum.

projekt edukacyjny 2017 46 20170609 1964042807Dnia 31.05.2017 roku w godzinach popołudniowych rodzice, dyrektorzy szkół oraz nauczyciele zebrani w pięknie przyozdobionej sali gimnastycznej szkoły, mieli okazję obejrzenia obszernego występu. Po powitaniu przybyłych gości Arkadiusz Kurtyka i Magdalena omówili dokładnie rolę składników odżywczych: białek, węglowodanów, witamin, tłuszczów, soli mineralnych, wody oraz ruchu dla właściwego funkcjonowania organizmu człowieka. Następnie została zaprezentowana scenka o Marlence . Główna bohaterka bardzo lubiła jeść tłuste potrawy i słodycze. Dziewczyna kupowała wiele smakołyków w cukierni

,,Słodka chwila'', a domu rodzice „dopieszczali” ją jedzeniem. Jej przyjaciele pragnęli namówić ją, aby przeszła na zdrową dietę i uprawiała sport. Przyjaciele nie zniechęcali się pojawiającymi się problemami. Udało im się nakłonić Marlenkę i jej rodziców do zmiany trybu życia. Przedstawienie było przeplatane różnymi scenkami. Pierwsza dotyczyła cukrów. Katarzyna Ukleja oraz Adrianna Waś zaprezentowały informacje o tym produkcie oraz ciekawostki, ile się go znajduje m.in. w coli, czekoladzie czy jogurcie. Ukazały bomby kaloryczne, na które należy szczególnie uważać. Druga historyjka dotyczyła białek, przygotowana w zabawny sposób przez Łukasza Dyjaka i Piotra Majkę. Chłopcy ukazali produkty zawierające ten cenny składnik odżywczy. W międzyczasie Iwona Skutnik, Katarzyna Ukleja oraz Julia Dymon przygotowywały w programie kulinarnym „Gotuj z nami” zdrową, wiosenną sałatkę. Następnie Sylwia Piwowarczyk i Marcin Misterka uświadomili jak niebezpieczne dla zdrowia jest smażenie żywności na tym samym tłuszczu, przygotowując krótkie doświadczenie dotyczące szkodliwej akroleiny. Z kolei Natalia Woźniak jako kontroler żywności Sanepidu ,,E'' i Krystian Wnęk w charakterze właściciela hurtowni „Vitafresh”, odegrali zabawną scenkę opowiadając o szkodliwości substancji konserwujących zawartych w żywności. Opisali kilka       z nich oraz ukazali jak wpływają na nasz organizm. Ruch to zdrowie! Każdy to powtarza, więc Anna Kochanek, Dominika Ryś, Magdalena Curyło, a także Klaudia Jasiak zatańczyły areobik. Nie mogliśmy zapomnieć również o piramidzie zdrowego żywienia wykonaną przez Dawida Smołę. Jej uaktualnioną wersję dokładnie opisał Szymon Łysik. Cały występ ubogacały piosenki w wykonaniu uczniowskiego chórku w składzie: Anna Kochanek, Katarzyna Zaród, Dominika Ryś, Aleksandra Chłosta, Kinga Szczygieł, Konrad Rogala, Krystian Wnęk, Katarzyna Zagraniczna. Na zakończenie Sylwia Piwowarczyk i Anna Kochanek wyjaśniły sposób obliczenia i znaczenie BMI oraz wartość kaloryczną przygotowanej sałatki. Zwróciły uwagę na liczbę spalanych kilokalorii podczas wykonywania różnych zajęć oraz treningów. Na zakończenie zostaliśmy nagrodzeni gromkimi brawami. Następnie przystąpiono do degustacji smakołyków: sałatki wiosennej, ciasta marchewkowego i szpinakowego oraz wody z cytryną i miętą. Bardzo dziękujemy za pomoc przy naszym projekcie: paniom: Małgorzacie Bączek, Lidii Dąbroś, Sylwii Gondek, Mirosławie Kopeć oraz panu wychowawcy Józefowi Kochankowi.

Natalia Wożniak

Fotogaleria