„Poznajemy osobliwości Ziemi Świętokrzyskiej”

W pochmurny poranek 26 września, uczniowie klas V – VIII wyruszyli w dobrych nastrojach i z dużym optymizmem na wycieczkę, której przyświecało hasło „Poznajemy osobliwości Ziemi Świętokrzyskiej”. Pierwszym przystankiem w podróży było Muzeum i Rezerwat Archeologiczno-Przyrodniczy „Krzemionki Opatowskie”. Uczniowie zobaczyli oryginalne wyrobiska neolitycznych kopalń, hałdy górnicze oraz zagłębienia poszybowe składające się na wyjątkowy krajobraz przemysłowy sprzed 5000 lat. Najciekawszą częścią trasy był jej fragment poprowadzony pod ziemią. Obejrzeli świetnie zachowane wyrobiska pradziejowych kopalń krzemienia pasiastego. Uczniowie zobaczyli wioskę sprzed ponad 4 tysięcy lat oraz poznali prehistoryczne sposoby wyrobu narzędzi i broni.

Kolejnym miejscem zwiedzania byt Opatów. Tam podziwiali Bramę Warszawską oraz Opatowską Kolegiatę pod wezwaniem św. Marcina z Tours, która zajmuje wyjątkowe miejsce wśród zabytków architektury romańskiej w Polsce. Jako jedna z nielicznych dobrze dochowana od XII wieku do naszych czasów. Następnie udali się do rynku, gdzie znajdowało się wejście do jednej z największych atrakcji Opatowa: podziemnej trasy turystycznej. Powstała ona na bazie układu dawnych piwnic kupieckich z XV-XVII w., położonych na różnych poziomach połączonych korytarzami i schodami. Trasa ta jest unikatowym przykładem architektury podziemnej.

Ostatnim przystankiem w podróży był Ujazd, gdzie uczniowie zwiedzili wzniesiony w latach 1624-44 ufortyfikowany pałac „Krzyżtopór”, który nazwę swą otrzymał od umieszczonych na bramie płaskorzeźb krzyża i topora, herbu fundatora Krzysztofa Ossolińskiego. Budowla ta symbolizuje kalendarz: 4 baszty – kwartały, 12 sal – miesiące, 52 pokoje –tygodnie, 365 okien – dni w roku.

Czas  przeznaczony na wycieczkę szybko mijał. Mimo to, uczestnicy wyjazdu znaleźli czas na wspólny posiłek, po czym w  dobrych nastrojach, powrócili do domów.

FOTOGALERIA