Jasełka

DSCF51612 minW styczniu 2015r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Bolesławiu przygotowali jasełka – widowisko o Bożym Narodzeniu, które od wieków wpisane jest w polską tradycję. Jasełka zostały wystawione 25.01.2015r. na scenie w Urzędzie Gminy w Bolesławiu oraz 01.02.2015r. w Domu Ludowym w Samocicach. 35 uczniów z klas II – VI przypomniało czas sprzed dwóch tysięcy lat, gdy w szopie, wśród ciemnej nocy przyszło na świat Dzieciątko – symbol wielkiej miłości. Atmosferę niedowierzania i zdumienia cudem, który się wydarzył znakomicie oddali swoją naturalną grą pastuszkowie. Nie zabrakło elementów humorystycznych. Wszystkich rozbawiła scena, w której stary pastuch Kuba, nie mając siły iść do Betlejem, dalej korzysta z „uprzejmości" Żyda i wraz z nim siada na Turoniu, który to ma zawieźć go do Betlejem.

Tradycyjnie przedstawiona została scena spisku króla Heroda, zakończona jego klęską i triumfalnym tańcem Śmierci z Diabłem. Ostatnia scena Bożego Narodzenia rozświetlona gwiazdami przedstawiała radość z Bożego Narodzenia i hołd, jaki pasterze oraz trzej królowie złożyli małemu Jezusowi. Tradycyjny spektakl uświetniły kolędy, pastorałki i piosenki wykonywane przez chór aniołów, grupę kolędniczą i pasterzy. Widowisko zostało przygotowane przez zespół nauczycieli: Martę Kanak, Martę Niedźwiadek, Krystynę Czuprynę i Krystynę Misiewicz.