Dukaty Decjusza

W dniu 21 i 22 listopada 2019 roku 24 uczniów z naszej szkoły pod opieką pani Małgorzaty Bączek, pani Marty Kanak wzięło udział w programie edukacyjnym ,,Dukaty Decjusza” organizowanym przez Instytut Kultury Willa Decjusza w Krakowie. Po przybyciu na miejsce uczniowie zwiedzili zespół pałacowo- parkowy, następnie wysłuchali wykładu multimedialnego o historii pieniądza poprowadzonego przez doktora Piotra Stanka wykładowcy Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Po kolacji odbyły się warsztaty numizmatyczne w czasie, których uczniowie wykonywali wzory dukatów z czasów króla Zygmunta I Starego, zajęcia poprowadził doktor Adam Zapała z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ostatnim punktem spotkania był pokaz rycerski, na którym uczniowie poznali techniki walki rycerskiej, etykietę dworską z początku XVI wieku. Dużą atrakcją stał się fakt nocowania w XVI wiecznej willi. Następnego dnia po śniadaniu pan Grzegorz Morek- koordynator projektu dokonał podsumowania programu. Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki ( plecaki, farby do malowania na płótnie, piórnik, słodycze)   od sponsora warsztatów ZUE. Uczniowie zwiedzili również Muzeum- Podziemia Rynku, Kościół św. Piotra i Pawła, Kościół Franciszkanów św. Kazimierza, Kościół Mariacki. Spacerując po Starym Mieście mieli możliwość podziwiania z zewnątrz Kościoła św. Andrzeja w stylu romańskim, Kościoła św. Wojciecha, pomnika księdza Piotra Skargi, pomnika Adama Mickiewicza, Bramy Floriańskiej, Barbakanu, Teatru im. Juliusza Słowackiego czy Sukiennic, gdzie zakupili pamiątki.

Mam nadzieję, że uczniowie wrócili zadowoleni i w przyszłości chętnie wezmą udział w podobnych warsztatach, czy lekcjach muzealnych.Obecnie wiele muzeum w swojej ofercie ma oprócz stałych , czy czasowych wystaw zajęcia edukacyjne przeznaczone dla różnych grup wiekowych.

Marta Kanak