Jasełka 2020 w Zespole Szkół w Bolesławiu

Dnia 26 stycznia 2020 roku o godzinie 16.00 w budynku Szkoły Podstawowej im. dra Pawła Sochy w Bolesławiu uczniowie naszej szkoły zaprezentowali tradycyjne Jasełka. Wymownym tytułem stały się słowa Trzech Mędrów: „Na takiego Króla czekaliśmy…”.

Zapadający za oknami zmrok niedzielnego popołudnia i oryginalna dekoracja sprzyjały podniosłej atmosferze, tajemnicy narodzenia Pana Jezusa w Grocie Betlejemskiej.

Młodzi aktorzy kreujący postacie Józefa i Maryi w przejmujący sposób ukazali daremne poszukiwanie noclegu w zatłoczonej Jerozolimie. Niestety, żaden z mieszkańców ani handlarzy nie zechciał wysłuchać próśb skromnego cieśli. Nad ubogim małżeństwem zlitowali się pasterze, którzy wskazali im grotę za miastem. Kolejnym tradycyjnym obrazem stały się wydarzenia w pałacu Heroda. Próżny król rozmyślał jedynie o władzy. Za nic miał pisarzy i doradców, którzy tłumaczyli mu mądrości zawarte w starych pismach i przepowiedniach. Z wielką nadzieją oczekiwali na przyjście Zbawiciela, który był zapowiedziany pierwszym rodzicom już w Raju.

Widowisko ukazywało również tę biblijną scenę, aczkolwiek nieco w humorystyczny sposób. Aktorzy, Adam i Ewa w otoczeniu barwnego i przyjaznego Ogrodu Rajskiego, dali się wciągnąć niecnemu wężowi w pułapkę. Zjedli owoc z Drzewa Poznania Dobra i Zła i utracili wszystkie przywileje dane przez Stwórcę. Jednak dobry Bóg nie pozostawia ich w złej mocy szatana. Obiecał, że kiedyś ześle Zbawcę. Jednak piekielne moce nie dawały za wygraną i przeszkadzały nieustannie w dziele zbawienia. Tu uczniowie w niezwykle komiczny sposób ukazali potyczki między diabłami i aniołami. Dwie grupy wiodły ze sobą nieustanny spór wykradając sobie podstępnie kołyskę przeznaczoną dla małego Pana Jezusa. Grupa anielska zwyciężyła i przekazała ją Maryi i Józefowi. Nowonarodzony został w niej położony i Trzej Królowie mogli mu złożyć dary. Z wielką radością wszyscy zgromadzeni przybyli, aby oddać pokłon i dziękować słowami: to jest Król Miłości, a nie wyniosłości. On przyjmie każdego… każdego, kto chce do Niego przyjść. On przyjmie wszystkich uznających Go za Króla… za swojego Króla.

Całość przedstawienia zyskała dodatkowy wymiar dzięki pięknej i subtelnej oprawie muzycznej. Składały się na nią nie tylko kolędy i pastorałki, ale niezwykle przejmujące aranżacje utworów bożonarodzeniowych i indywidualna gra na instrumentach w wykonaniu uczniów naszej szkoły.

Należy podkreślić ogromne zaangażowanie czterdziestoosobowej grupy młodych aktorów, zespołu nauczycieli: Józefowi Kochankowi, Marcie Kanak, Marcie Niedźwiadek, Małgorzacie Bączek, Krzysztofowi Białasowi ,który przygotowywali spektakl oraz rodzicom wspierających działania naszej szkoły. Praca ta opłaciła się, gdyż przedstawienie wywarło duże wrażenie na licznie zgromadzonych widzach. Uroczystość uświetniła obecność Dyrektora Zespołu Szkół w Bolesławiu p. Jana Wieczorka, Wójta Gminy Bolesław p. Kazimierza Olearczyka, Proboszcza parafii pw. św. Wojciecha w Bolesławiu ks. Roberta Grocha, Proboszcza parafii pw. św. Bartłomieja Apostoła w Samocicach ks. Bogusława Hajnasa.

Na zakończenie zgromadzeni wysłuchali noworocznych życzeń Pana dyrektora Jana Wieczorka i Kazimierza Olearczyka – wójta Gminy Bolesław.

(mb)

FOTOGALERIA