WYCIECZKA KLAS I-III

6 czerwca 2023 r. uczniowie klas I - III wyjechali na całodniową wycieczkę turystyczno-krajoznawczą. Pierwszym punktem wyprawy była monumentalna budowla przypominająca okręt na skale - Zamek Królewski w Chęcinach - świadek huku armat podczas wojennych zawieruch, uroczystych uczt na cześć królów i królowych oraz tygodniowych jarmarków w Chęcinach. Powstał na przełomie XIII i XIV w. na wzniesieniu (360 m n.p.m). jako warownia typu wyżynnego. Kazimierz Wielki rozbudował zamek, czyniąc z niego jedną z najpotężniejszych twierdzy na ziemiach polskich. Te i wiele innych faktów historycznych przybliżył uczniom przewodnik podczas półtoragodzinnego spaceru. Dużą atrakcją był skarbiec, studnia głęboka na ok. sto metrów oraz wyjście na wysoką basztę z XV wieku i podziwianie malowniczej okolicy. Na koniec zwiedzania uczniowie zakupili liczne pamiątki, które będą przypominały im historyczny zamek.

Innym atrakcyjnym miejscem była wizyta w Centrum Nauki Leonardo Da Vinci, które stanowi drugi co do wielkości kompleks naukowo-techniczny w Polsce. To laboratorium przenosi do niesamowitego świata nauki o człowieku. Atrakcja ta propaguje nowoczesną naukę poprzez zabawę, dając możliwości korzystania z najnowocześniejszego sprzętu interaktywnego i ekspozycji z całego świata. Osią całego obiektu jest zdrowe i dobrze funkcjonujące ciało człowieka. Uczniowie mieli możliwość zobaczyć tu swoje serce, szkielet, funkcjonowanie układu krążenia, reakcję na bodźce, zmierzyć ciśnienie, refleks czy koncentrację. Wizyta w tym obiekcie była wspaniałą lekcją, na której można było przeprowadzać wiele eksperymentów, odkrywać tajniki nauki korzystając z nowoczesnego sprzętu. W myśl maksymy Konfucjusza: „Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem.”

Po trudach zwiedzania i doświadczania wszyscy chętnie zjedli obiad w restauracji Da Vinci, a następnie autokarem udali się do Muzeum Wsi Kieleckiej – Parku Etnograficznego w Tokarni. Tu na obszarze ponad 65 hektarów, w dolinie Czarnej Nidy rozmieszczono zabytki architektury wiejskiej, które zostały przeniesione z najróżniejszych miejscowości Kielecczyzny. Ekspozycja odwzorowuje pejzaż wiejski XVIII i XIX wieku. Oprócz chat można było zobaczyć również obiekty handlowe (na przykład aptekę), warsztaty, małą architekturę, a także aranżacje przydomowych ogródków. Nie zabrakło także budownictwa sakralnego, zabytków przemysłu wiejskiego, wiatraków, kuźni czy młyna. Dodatkową atrakcją była możliwość obserwowania pracy podczas nagrywania scen do filmu „Sami swoi”. Było to mocne przeżycie, ponieważ obserwowanie planu filmowego jest wydarzeniem niecodziennym.

Wycieczka się udała, uczniowie wrócili pełni wrażeń i z uśmiechem na twarzy. Opiekę sprawowały Panie: Marta Niedźwiadek, Ewelina Dymon, Katarzyna Senczyszyn. Serdecznie dziękuję za fachową opiekę. Uczniom dziękuję za właściwą postawę, zainteresowanie treściami przekazywanymi przez przewodników.

Kierownik wycieczki: Krystyna Czupryna

Fotogaleria