Loteria fantowa
- Szczegóły
- Kategoria: Szkoła Podstawowa
- Opublikowano: czwartek, 31, październik 2019 11:24
- Jan Wieczorek
Dzisiaj: 3
Wczoraj 61
W tym tygodniu: 345
W tym miesiącu: 1379
Wszystkich odwiedzin: 131355
26 października ośmioro uczniów z klas VII-VIII w składzie: Norbert Łysik, Aleksandra Boduch, Joanna Kozaka, Emilia Wójcik, Oliwia Skowron, Paweł Kaczówka, Mateusz Ukleja i Mateusz Kawa, wzięło udział w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej - Powiatowej Indywidualnej Lidze Lekkoatletycznej w Dąbrowie Tarnowskiej.
Uczniowie byli lekko zestresowani, ale podekscytowani i pozytywnie nastawieni.
Startowali oni w kategoriach: bieg na 100m, bieg na 300m, bieg na 1000m, skok w dal i pchnięcie kulą.
Ich przygotowania i starania nie poszły na marne.
Zdobyli 3 złote medale(Oliwia Skowron w skoku w dal i biegu na 100m, Joanna Kozaka w pchnięciu kulą),
3 srebrne (Norbert Łysik w biegu na 300m, Aleksandra Boduch w skoku w dal, Paweł Kaczówka w skoku w dal) i 1 brązowy (Emilia Wójcik w biegu na 100m) co razem daje 7 medali.
Uczniowie szczęśliwi wrócili do szkoły na resztę zajęć.
Opiekunowie grupy sportowej lekkoatletycznej : Mirosława Kopeć , Małgorzata Chmura
Odpowiadając na apel Ministra Edukacji Narodowej Pana Dariusza Piontkowskiego uczniowie naszej szkoły przystąpili do akcji ,,Szkoła Pamięta” jej celem jest pielęgnowanie pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu. Kulminacja podjętych działań została wyznaczona na 25 października 2019roku. W ramach akcji w dniach 24 i 25 października przeprowadzono zbiórkę zniczy. Następnie 25 października uczniowie naszej szkoły porządkowali kwatery wojenne na Cmentarzu Parafialnym w Bolesławiu i razem z nauczycielami zapalili znicze na kwaterach wojennych i przy pomniku st. sierż. Ignacego Łazarza.W tym roku znicze zapalono także na grobach nauczycieli, którzy pracowali w naszej szkole. Ta inicjatywa została zorganizowana po raz pierwszy, ale mamy nadzieję, że będzie kontynuowana w latach następnych. Dnia 26 października w godzinach od 11.00 do 14.00 został zorganizowany rajd rowerowy ,,Szlakiem Pomników Poległych” na terenie Gminy Bolesław. Członkowie Klubu Historycznego im. Armii Krajowej, chętni uczniowie razem z opiekunami odwiedzili wszystkie pomniki poległych na terenie naszej gminy, zapalili znicze, uporządkowali teren wokół pomnika jeżeli taka potrzeba zaistniała. W tym miejscu należy nadmienić, że na terenie naszej gminy pomniki w ostatnim czasie zostały odnowione, a mieszkańcy miejscowości, w których się znajdują dbają o utrzymanie porządku wokół nich.
17 października o godzinie 8.00 uczniowie klasy I, II, III i IV wraz z opiekunami (panią Marią Smołą i Martą Niedźwiadek, panem Andrzejem Czupryną oraz dyrektorem szkoły panem Janem Wieczorkiem) zamiast na typową lekcję udali się zdobywać wiedzę, poznawać historię i nowe miejsca na wycieczce szkolnej. Zwiedzili najstarszą w Polsce Kopalnię Soli w Bochni, która dziś po prawie ośmiu wiekach wydobywania soli wygląda jak podziemne miasto.
Zwiedzanie kopalni rozpoczęto od zjazdu pod ziemię szybem Campi na głębokość 212 metrów. Tuż po zjeździe, na uczestników wycieczki czekała kolejka, którą przemierzyli trasę pomiędzy szybem Campi i Sutoris. Kolejka jechała dość szybko, ale po drodze można było zobaczyć wiele ciekawych miejsc.
Zwiedzanie kopalni miało charakter podróży w czasie. W opowiadaniu o bocheńskiej soli sympatycznej przewodniczce pomogły multimedialne postaci: królowie polscy, kupcy genueńscy. Za pomocą holograficznych, interaktywnych inscenizacji i przestrzennych słuchowisk pokazane zostały średniowieczne techniki wydobywcze, zwyczaje górnicze oraz inne aspekty z życia kopalni. Zwiedzający mieli wrażenie, jakby praca górników w kopalni odbywała się tuż obok nich. W pamięci zwiedzających na długo pozostaną prezentacje obrazujące dawny system wentylacji, systemy transportowe jak również zalanie wodą podziemnych chodników.
Kolejną atrakcją było zwiedzanie kaplicy św. Kingi. To jedyny na świecie kościół, przez który biegną tory kolejki i przejeżdża pociąg. Uczniowie poznali tam legendę o pierścieniu św. Kingi i odkryciu soli na bocheńskiej ziemi.
Zwiedzanie kopalni zakończyło się pobytem w komorze Ważyn, która znajduje się na poziomie VI „Sienkiewicz”, 250 m pod ziemią. Miejsce to pozwoliło naszym uczniom na zrelaksowanie się i zakup pamiątek.
Po zjedzeniu obiadu, w pięknym jesiennym słońcu, wydobywającym blask złotej polskiej jesieni udaliśmy się do zamku Kmitów i Lubomirskich w Nowym Wiśniczu. Przewodniczka w ciekawy sposób opowiadała historię tego miejsca. Wszyscy przemierzali kolejne sale, podziwiając stare obrazy, gobeliny, meble. Stopniowo wzbogacaliśmy swoją wiedzę o nowe wyrazy i pojęcia – krużganki, okna iluzoryczne, locus secretus. Zwiedzanie zamku zakończyliśmy na galerii widokowej skąd podziwialiśmy panoramę Nowego Wiśnicza. Jednak to nie koniec wrażeń… Jeszcze Bastion VR J Wirtualna rzeczywistość zabierała kolejno zwiedzających w podróż w czasie. Oglądający prezentację z wykorzystaniem urządzenia zwanego Occulus odbyli swobodny lot przez XVII-wieczny wiśnicki zamek. Obejrzeli podziemia zamku i zobaczyli co się w nich znajdowało. Następnie przez dziedziniec wewnętrzny i sień dostali się do zamkowej kuchni, w której gotowano według przepisów słynnego Stanisława Czernieckiego, autora pierwszej polskiej książki kucharskiej. Na trasie zobaczyli także przyjęcie wydane dla gości Księcia Lubomirskiego. Wznieśli się także ponad malownicze wiśnickie wzgórza i zobaczyli niezwykłą panoramę zamku, klasztoru i miasta. To wszystko obserwowano z pozycji lotu nietoperza, który jest jednym z symboli i atrakcji zamku do dzisiaj.
Pełni miłych wrażeń wszyscy bezpiecznie wrócili z wycieczki. Na każde dziecko oczekiwali stęsknieni rodzice.
Kierownik wycieczki:
Krystyna Czupryna
Dnia 16.10. 2019 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji XIX Dnia Papieskiego. W hołdzie papieżowi św. Janowi Pawłowi II uczniowie wspominali historię jego życia oraz najważniejsze wydarzenie - wybór Karola Wojtyły na papieża.
Po akademii odbyła się sprzedaż kremówek papieskich zorganizowana przez grupę charytatywną działającą w naszej szkole. Cały dochód ze sprzedaży został przeznaczony na kolejne akcje grupy Mieć Wyobraźnię Miłosierdzia.
Za duże wsparcie w organizacji oraz sprzedaży słodkości dziękujemy paniom: przewodniczącej Rady Rodziców Marcie Radło-Piechna, Marcelinie Sikorskiej oraz Agnieszce Chwałek.
Natalia Sikorska