„Bądźmy światłem dla innych” Finał II etapu Małopolskiego Projektu w Tarnowie

Fotogaleriamie wyobrani miosierdzia 1 20160523 2013924257

„Jedni drugich brzemiona noście…” tymi słowami rozpoczął dziewiąte spotkanie z wolontariuszami projektu Mieć Wyobraźnię Miłosierdzia ksiądz profesor dr Jacek Siewiora. Podziękował wszystkim zaangażowanym, którzy niosą pomoc innym. Wyraził nadzieję, iż młodzież podtrzyma w sobie „ mądrość serca, która nakazuje dostrzegać drugiego człowieka”.

Wierni tym przesłaniom są uczniowie naszego gimnazjum, którzy od 7. lat aktywnie pracują  w projekcie charytatywnym Mieć Wyobraźnię Miłosierdzia. Jest on odpowiedzią na myśl Ojca Świętego Jana Pawła II apelującego, byśmy „dawali świadectwo miłosierdzia i nieśli pomoc ludziom potrzebującym”. Działania naszych wolontariuszy zostały dostrzeżone wśród istniejących 47. grup i nagrodzone uczestnictwem w ścisłym finale. W poniedziałek, dnia 16 maja 2016 r. dwudziestu uczniów- wolontariuszy naszego gimnazjum wraz z opiekunami udało się do Auli Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego Delegatury Urzędu w Tarnowie. Na początku uroczystości pani Dyrektor Delegatury Małopolskiego Kuratorium Oświaty w Krakowie Urszula Blicharz przedstawiła jury, kolejność występów oraz wręczyła dyplomy wszystkim dyrektorom i opiekunom grup z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Po krótkich przemówieniach nastąpiły prezentacje . Swój dorobek przedstawiło 11 zespołów, które ukazały różnorodne działania w ramach projektu Mieć Wyobraźnię Miłosierdzia.

Bardzo cieszyliśmy się, że dostaliśmy się na przegląd do Tarnowa. Swój projekt prezentowaliśmy jako pierwsi. Nosił on nazwę „Bądźmy światłem dla innych”. To właśnie te słowa przyświecały wolontariuszom podczas realizacji projektu w bieżącym roku szkolnym. Przedstawiliśmy piękną scenkę o Matce Teresie z Kalkuty, zaśpiewaliśmy dwie piosenki, a na prezentacji multimedialnej przedstawiliśmy działania, których dokonaliśmy w ramach tego projektu, m.in. pomaganie zaadoptowanej na odległość rodzinie z Republiki Środkowoafrykańskiej Marinie i jej dzieciom , potrzebującym z naszej gminy oraz Cypriankowi, a także odwiedzanie dzieci z Ośrodka Rewalidacyjno – Wychowawczego i ludzi starszych z Domu Radosnej Starości w Kupieninie. Zbieraliśmy również pieniądze i surowce wtórne na różne akcje charytatywne np. „Góra Grosza” , „Pomóż i Ty” i wiele innych. W czasie śpiewania jednej z piosenek, nawiązując do hasła o dzieleniu się z innymi, Matka Teresa wraz z Siostrą Katarzyną przeszły po widowni rozdając pyszne placki smażone na blasze u nas zwane „blachorzami". Po zakończeniu przedstawienia widownia nagrodziła nas gromkimi brawami, co nas bardzo ucieszyło. Po własnej prezentacji oglądaliśmy występy innych gimnazjalistów i uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych.

Dzięki pracy w wolontariacie nauczyliśmy się wrażliwości oraz odpowiedzialności . Zawarliśmy również nowe znajomości z osobami niepełnosprawnymi, chorymi i potrzebującymi naszej pomocy. Najbardziej w tej pomocy cieszy nas ich uśmiech . Dziękujemy panom dyrektorom oraz opiekunom projektu: mgr Lidii Dąbroś, mgr Mirosławie Kopeć i mgr Małgorzacie Bączek.

                            Opracowała: Natalia Woźniak  Małgorzata Bączek