"Spotkanie z poezją i pieśnią patriotyczna"

Rozpłynęła się już pieśń radosna
obchody 3 maja w gimnazjum 1 20170504 1354014474głośnym echem po ojczystym kraju
- Witaj, witaj, Majowa Rocznico,
Pamiętny Trzeci Maju.

28 kwietnia 2017 roku w gimnazjum odbył się uroczysty poranek „Spotkanie z poezją i pieśnią patriotyczną”, przygotowany z okazji 226 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W spotkaniu uczestniczył pan mgr Jan Wieczorek, Dyrektor Zespołu Szkół w Bolesławiu oraz cała społeczność gimnazjum.

Młodzież recytowała teksty o tematyce patriotycznej, śpiewano też pieśni, które dotyczyły historii Polski. Uczniowie montażem słowno-muzycznym przypomnieli wydarzenia sprzed wieków. Uczestnicy dowiedzieli się, że 226 lat temu, 3 maja 1791 roku Sejm Czteroletni po burzliwej debacie przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Była to druga na świecie i pierwsza w Europie ustawa regulująca organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Obchody i czczenie wydarzeń narodowych ma ogromne znaczenia dla pokoleń Polaków. Konstytucja 3 Maja stanowi niezwykle ważny element pamięci zbiorowej, bez której żadna wspólnota istnieć nie może. Ustawa ta niesie też istotne przesłanie dla Polaków, a mianowicie jak osiągnąć bez przemocy porozumienie w podstawowych dla dobra publicznego sprawach. Atmosfera spotkania była podniosła, dopełniała ją skromna ale elegancka, utrzymana w barwach narodowych dekoracja.

Uroczysty poranek przygotowali uczniowie klas I-III gimnazjum pod kierunkiem nauczycieli, pani mgr M. Kanak i pana mgr J. Kochanka.

Fotogaleria