Z wizytą w Zalipiu

     We wtorek 12 kwietnia br. uczniowie z klas I – IV naszej szkoły wraz z opiekunami odwiedzili Zalipie. To malownicza miejscowość położona kilka kilometrów od naszej szkoły, a zdobienie domów kwiecistymi wzorami jest jedną z najciekawszych tradycji Powiśla Dąbrowskiego.

     W Domu Malarek uczniowie uczestniczyli w wielkanocnych warsztatach plastycznych, dzięki którym zapoznali się ze zwyczajami związanymi z okresem Wielkanocy i mogli spróbować swoich sił w tworzeniu sztuki ludowej.

Najpierw na papierze malowali pisankę w wybrane wzory kwiatów zalipiańskich, a następnie profesjonalnymi pędzelkami i kolorowymi farbami malowali drewniane jajka ozdobione już przez panie malarki jednym oryginalnym kwiatem. Ostatnim etapem warsztatów było dekorowanie zielonych gałązek kwiatami z bibuły. Wszystkie wykonane prace uczniowie mogli zabrać do domu, z czego byli bardzo zadowoleni.

     W Domu Malarek uczniowie mieli też okazję poznać trochę historii tamtejszych malowideł, a także obejrzeć zdjęcia przedstawiające malowane gospodarstwa oraz wystawę prac różnych artystów.

     Ważnym punktem wycieczki było zwiedzanie Zagrody Felicji Curyłowej - muzeum sztuki ludowej. Na terenie mini skansenu uczniowie zobaczyli bogato zdobione chaty, ich malowane wnętrza, a w nich oryginalne meble, naczynia i pamiątki zarówno po Felicji Curyło, która była propagatorką zalipiańskiej sztuki ludowej, jak i po innej znakomitej malarce i poetce Stefanii Łączyńskiej.

     Zainteresowanie uczniów wzbudziła także odmienna w swoim charakterze chata zwana biedniacką. To budynek, w którym pod jednym dachem pokrytym strzechą znajdowały się też pomieszczenia dla zwierząt.

     Wizyta w Zalipiu dała uczniom możliwość zapoznania się z malarstwem i była też doskonałą szansą, by rozbudzić w nich zainteresowanie sztuką ludową.

Marta Niedźwiadek

FOTOGALERIA