Wycieczka do Wieliczki i Krakowa

We wtorek, 26 kwietnia 2022 uczniowie klas IV – VIII, pod opieką nauczycieli wyruszyli na wycieczkę do Wieliczki i Krakowa. Pierwszym etapem wycieczki, a zarazem główną atrakcją turystyczną była kopalnia soli w Wieliczce. Jest to jedyny obiekt górniczy na świecie czynny bez przerwy od średniowiecza do chwili obecnej, pozwalający prześledzić rozwój techniki górniczej w poszczególnych epokach historycznych. To jeden z siedmiu cudów Polski wpisany przez UNESCO na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego. Po Muzeum oprowadzały uczniów panie, które przekazały im wiele ciekawych informacji o kopalni

wzbogaconych opowieściami z dawnych czasów. Największe wrażenie zrobiły na uczniach niekończące się schody prowadzące na sam dół kopalni i olbrzymie komory powstałe po wydobyciu soli. W każdej z tych tajemniczych „jaskiń” czekały na nich ślady górników sprzed siedmiuset lat. Największe wrażenie zrobiła na uczniach Kaplica Św. Kingi. Niespodzianką było również podziemne, słone jeziorko, przepięknie oświetlone i bardzo tajemnicze. Tu uczniowie na chwilę zatrzymali się i odpoczywali przy dźwiękach muzyki Chopina. Uczniowie dowiedzieli się, że sól może mieć wiele odcieni, od szarej i brudnej po białą, krystaliczną, a nawet błękitną i różową. To wszystko podziwiali ponad 130 metrów pod powierzchnią ziemi. Następnym etapem wycieczki był Kraków. Dzieci poznały dzielnicę Krakowa - Kazimierz, który kiedyś była samodzielnym miastem. Dzielnica ta jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i ma status pomnika historii. Uczniowie zwiedzili zabytki chrześcijańskie Kazimierza – wspaniałe średniowieczne kościoły: św. Katarzyny i położony tuż nad Wisłą, malowniczy klasztor i kościół OO. Paulinów czyli słynną krakowską Skałkę. Spacerując ulicami żydowskiego miasta podziwiali krakowskie synagogi oraz stary kirkut. Frajdą dla uczestników wycieczki była wizyta w Muzeum Lotnictwa, gdzie zobaczyli wiele eksponatów począwszy od czasów pierwszych lotników do czasów współczesnych. Oprócz tego samoloty militarne z obu wojen światowych i helikopter papieski. Wycieczka, chociaż jednodniowa dała uczniom wiele radości i niezapomnianych wrażeń.