- Szczegóły
-
Kategoria: Szkoła Podstawowa
-
Opublikowano: czwartek, 31, październik 2024 11:12
-
Jan Wieczorek
17 września 2024 r. wczesnym rankiem uczniowie klas IV-VI wyruszyli na trzydniową wycieczkę, której celem było poznanie pięknych zakątków województwa lubelskiego.
Pierwszym przystankiem był Kazimierz Dolny, gdzie uczniowie odwiedzili Muzeum Koguta i Kazimierskich Tradycji Kulinarnych mieszczące się w piekarni państwa Sarzyńskich. Dzieci zapoznały się z legendą o kogucie z Kazimierza, a następnie wzięły udział w warsztatach piekarniczych, poznając recepturę ciasta drożdżowego i samodzielnie wyplatając własne koguty. Na zakończenie każdy z uczestników otrzymał okazałego upieczonego koguta oraz certyfikat piekarza-koguciarza. Pobyt w Kazimierzu zwieńczył krótki spacer po mieście. W dalszej części dnia uczniowie przybyli do Kozłówki, gdzie wraz przewodnikiem zwiedzali Pałac Zamoyskich.
Drugiego dnia uczestnicy wycieczki udali się do Domu Koziołka Lubelskiego. Poznali tam najciekawsze lokalne legendy, ciekawostki i historyjki. Ponadto każdy uczestnik wykonał własną, unikatową pieczęć miejską i odwiedził kuchnię, w której ukryte były skarby – tradycyjne produkty regionu. Spacer ulicami Lublina i poszukiwanie koziołków był zwieńczeniem tego spotkania. Kolejnym punktem była Lubelska Trasa Podziemna, biegnąca pod Rynkiem i kamienicami Starego Miasta. Wędrując podziemiami, uczniowie poznali historię miasta i jego rozwoju przestrzennego. Punktem kulminacyjnym podziemnej wędrówki była, wzbogacona światłem i dźwiękiem, ruchoma makieta Wielkiego Pożaru Lublina. Ostatnim miejscem, odwiedzonym drugiego dnia był Ogród Botaniczny UMCS. Intensywny dzień zakończyło wspólne spotkanie integracyjne, podczas którego odbył się quiz sprawdzający wiedzę na temat odwiedzonych miejsc. Rywalizacja dostarczyła wielu emocji a poprawne odpowiedzi nagradzane były słodkimi lubelskimi krówkami.
Ostatniego dnia uczestnicy wyjazdu udali się do Muzeum Wsi Lubelskiej. W obecności przewodników podziwiali zabytki architektury drewnianej, murowanej i zbiory etnograficzne z rejonu. W drodze powrotnej wycieczka zatrzymała się w Sandomierzu. Tam wszyscy udali się na rynek, by pospacerować i zakupić pamiątki.
Wyjazd dostarczył wszystkim wielu niezapomnianych przeżyć i wrażeń, które na długo pozostaną w pamięci.
* Wycieczka odbyła się dzięki dofinansowaniu otrzymanemu w ramach programu Ministerstwa Edukacji Narodowej pod nazwą „Podróże z klasą”.
Fotogaleria